Evinize yeni alacağınız perde siparişini vermeden önce pencerelerin ölçüsünü almanız gerekmektedir. Perde ölçüsü alınırken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar vardır. Her modele göre alınması gereken ölçüler de farklıdır.

TÜL PERDE ÖLÇÜSÜ ALMA
Perdenin genişliğini istediğiniz ölçüye göre alabilirsiniz. Pileli düz tül modellerinde perde enini pencerenin durumuna göre kendi zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Kartonpiyer varsa ve pencerenin yanındaki duvar boşlukları çok fazla değilse perdenin boydan boya yapılması daha doğru olacak ve mekânı daha zengin gösterecektir. Pencere üstünde perdeye ayrılan kartonpiyer bölümü belirli bir noktada bitiyorsa mecburen perde ölçüsü de burada son bulacaktır. Kartonpiyer olmayan yerlerde herhangi bir engel de yoksa perdenin genişliğini duvardan duvara yapabileceğiniz gibi pencere pervazlarından simetrik bir şekilde belirli oranlarda taşarak da ölçü alabilirsiniz. Perde yükseklik ölçüsü alınırken uzun yapılacak perdelerde tavandaki kornişten yere kadar olan ölçü baz alınıp 3 cm düşülür. Kısa yapılacak perdelerde ölçü istenen yüksekliğe kadar ölçülür.

FON PERDE ÖLÇÜSÜ ALMA
Kullanım amacına göre fon perde ölçüleri farklılık gösterir. Perdeyi dekor olarak kullanmak istiyorsanız pileli şekilde sabit şekilde dikilmelidir. En ölçüsü pencerenin durumuna ve uygulanacak cephe genişliğine göre ayarlanmalıdır. Standart pencerelerde perde eni olarak 70 – 90 cm genişlik ölçüsü idealdir. Fon perdelerde bir diğer tercih şekli de açılır kapanır vaziyette güneşlik gibi kullanılabilen perde türüdür. Bunlarda genişlik ölçüsü korniş eni kadar alınmalıdır. Ancak güneşlik gibi pilesiz düz dikilecek ve çift kanat olacak fon perdelerde pencerede açıklık kalmaması ve kumaşın düzgün durması için dikiş payları da düşünülerek 50 cm fazlalık verilmelidir. Yüksekliğe gelince fonlarda dekor amaçlı da olsa açılır kapanır güneşlik gibi kullanımlar da olsa uzun yapılması tavsiye edilir. Kornişten yere kadar olan ölçüden 2 cm düşülerek ölçü alınır. Fon perdesinin yere yığıntı olarak birikmesini istiyorsanız kornişten yere kadar ölçüp 15 cm eklemelisiniz. Perdenin kısa olmasını tercih ettiğiniz durumlarda istediğiniz yere kadar ölçmelisiniz.

KRUVAZE PERDE ÖLÇÜSÜ ALMA
Kruvaze perde ölçüsü için pencerenin bulunduğu duvardaki konumu önemlidir. Eğer perdeyi duvardan duvara yapacaksak ve pencere duvarın ortasındaysa, yani yan duvar boşlukları simetrik bir şekilde hemen hemen aynı genişlikte ise kruvaze perdenin ölçüsü normal düz tül gibi alınarak sadece üstü üste binmesi istenen mesafe belirlenir. Ancak pencere duvarın tam ortasında değilse yan duvar boşluklarının genişlikleri ayrıca ölçülmelidir. Perdenin duvardan duvara istenmemesi durumunda pencere pervazlarının iki yanından da eşit miktarda 25 – 50 cm arası taşarak ölçülmelidir. Boy ölçüsü yine kornişten yere kadar ölçülerek 2 cm düşülür.

DİKEY TÜL PERDE ÖLÇÜSÜ ALMA
Panellerinde yer alan sık dokunmuş şeritler nedeni ile istenildiğinde güneşlik fon, istenildiğinde pileli tül görünümlü perde şıklığını veren dikey tül perde birbirinden bağımsız 40’ar cm.lik panellerin mekanizma yardımıyla bir arada ve yan yana bir düzlemde yerleşiminden oluşan kumaş perdedir. Her bir panel içinde tıpkı zebra perdelerde olduğu gibi ışığı az geçiren ve geçirmeyen şeritler bulunmaktadır. Ancak zebra perdelerde bu şeritler enine sıralı iken dikey perdede boyuna sıralıdır. Zebra perde yukarı aşağı hareket ederken, dikey tül perde sağa sola hareketlidir. Duvardan duvar ölçü alınarak uygulanabileceği gibi pencerenin iki tarafından belirli bir oranda eşit olarak taşarak da yapılabilir. Yükseklik tavandan yere kadar ölçülüp 3 cm düşülür. Tek tarafa açılır ya da çift tarafa açılır şekliyle tasarlanılabilir.

STOR PERDE ÖLÇÜSÜ ALMA
Pencere çerçevesinin iki yanında müsait duvar boşluğu varsa her iki taraftan da en az 10 cm taşırarak ölçü alınır. Boy ölçüsü pencere yere kadar ise tavandan yere kadar, yere kadar olmayan pencerelerde pervazın alt noktasına kadar ölçü alınır. Zincir mekanizmasının sağ ya da sol tarafta olması pencerenin durumu ve kullanım kolaylığına göre belirlenir.

ZEBRA PERDE ÖLÇÜSÜ ALMA
Pencere çerçevesinin iki yanında müsait duvar boşluğu varsa her iki taraftan da en az 15 cm taşırarak ölçü alınır. Boy ölçüsü pencere yere kadar ise tavandan yere kadar, yere kadar olmayan pencerelerde pervazın alt noktasına kadar ölçü alınır. Zincir mekanizmasının sağ ya da sol tarafta olması pencerenin durumu ve kullanım kolaylığına göre belirlenir.

JALUZİ PERDE ÖLÇÜSÜ ALMA
Cam üstü jaluzi perde ölçüsü alırken açılan kanat ve sabit çerçevelerin ayrı ayrı başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar hem en em de boy ölçülür. Açılır kanatlarda pencere kulpuna dikkat ederek engel olmayacak şekilde ölçüyü kulpa kadar almak gerekir. Eğer jaluzi camın üzerindeki duvardan veya tavandan monte edilecekse ve ayrı bölümler olarak yapılacaksa orta birleşim noktaları sıfıra sıfır şeklinde birleşecek gibi genişlikleri ölçülmelidir. Yüksekliği duvardan takılacaksa çerçevenin 20 cm üstünden, tavandan takılacaksa mermere kadar ölçü alınmalıdır.

PLİSE PERDE ÖLÇÜSÜ ALMA
Cam balkon perdesi de denen plise perde ölçüsü çerçeve içlerine uygulandığında sadece çerçeve içinde net camın eni ve boyu ölçülerek alınır. Katlanabilir cam balkon sistemlerinde ise perde eni olarak camların birleşim yerleri baz alınır. Yükseklik olarak montaj aparatlarının sabitleneceği noktalar arası ölçülmelidir.

İP PERDE ÖLÇÜSÜ ALMA
Perde en ölçüsü duvardan duvara alınabileceği gibi tercihen pencere çerçevelerinin sağ ve sol tarafından eşit olarak en az 25 cm taşarak ölçülebilir. Yükseklik ölçüsü düz tüllerde olduğu gibi kornişten yere kadar ölçülerek 3 cm düşülür. Ya da ip perde kornişe takıldıktan sonra yerinde kesilerek boyu ayarlanır.

BRİZ PERDE ÖLÇÜSÜ ALMA
Çubuklarla pencere çerçevelerine monte edilen biriz perde için açılır ve sabit kanatların ayrı ayrı en ve boylarının ölçülmesi gerekir. Her iki ölçü alınırken montaj aparatlarının sabitleneceği noktalar arası ölçülmelidir.